Wspólpraca z osobami niepiełnosprawnymi

Projekt dla niepelnosprawnosci- wolontariat w Niemczech
• Czas projektu: od wrzesnia 2012 do wrzesnia 2015
• Temat projektu: Niepelnosprawnosc
• Miejsce projektu: Weingarten (Germany)
Warunki wolontariatu: pełne zakwaterowanie, pełne wyżywienie, zapewniony transport lokalny, kieszonkowe.
Niemiecki Związek Osób Niewidzących i Niedowidzących (DBSV) jest organizacją partnerską niemieckiego ruchu samopomocy. Dzieli się on na 20 organizacji regionalnych a te z kolei na 300 mniejszych organizacji lokalnych gdzie wolontariusze ( wielu z nich jest także niewidomych i niedowidzących) wraz z pełnoetatowymi pracownikami udzielają porady oraz pomocy osobom, które niedawno straciły wzrok. DBSV skupia się głównie na trwałej poprawie sytuacji życiowej 145 000 osób niewidomych i ponad 500 000 osób niedowidzących mieszkających w Niemczech. Z tego powodu nasz związek jest zaangażowany w kreowanie równych warunków życia, integracji socjalnej i zawodowej oraz poprawy ich pozycji społecznej.
DBSV:
• wpływa na ustawodawstwo i tworzenia prawa na poziomie federalnym
• broni kwestii związanych z niepełnosprawnością
• walczy o środki kompensacyjne dla osób z niepełnosprawnością
• stara się likwidować bariery we wszystkich dziedzinach życia
• wspiera produkcję sprzętu rehabilitacyjnego
• dofinansowuje edukację niewidomych i niedowidzących
• przyczynia się do szybszego rozwoju ofert rehabilitacyjnych i konsultacyjnych
• oferuje zajęcia sportowe i kulturalne dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością wzrokową
• organizuje międzynarodowe wymiany młodzieżowe
• prowadzi szkolenia na których osoby niewidome i niedowidzące uczone są czynności przydatnych w życiu codziennym do utrzymania niezależności
Zadania wolontariusza: Szczególnie aktywną rolę odgrywa wolontariusz w pracy z młodzieżą z niepełnosprawnością wzrokową należącą do organizacji berlińskiej. Młodzi ludzie prowadzą zajęcia rekreacyjne w weekendy, jednodniowe warsztaty edukacyjne oraz organizują sezonowe uroczystości. Wolontariusz może uczestniczyć we wszystkich zajęciach a także zaproponować członkom grupy własne aktywności, zależne od swoich zainteresowań i zdolności, na przykład z zakresu edukacji, sportu czy muzyki. Wolontariusz może również zaoferować prezentacje kraju ojczystego oraz naukę swojego języka. Dzięki współpracy ze szkołami dla osób niewidomych oraz z dostawcami sprzętu rehabilitacyjnego, wolontariusze mogą obserwować oraz aktywnie uczestniczyć w lekcjach szkół specjalnych. Obserwacja jest dla nich szansą na poznanie metod i technik nauczania a także zastosowania różnego rodzaju sprzętu rehabilitacyjnego. Dodatkowo daje im to szansę na udoskonalenie języka niemieckiego. Wolontariusz może również brać czynny udział w procesie tworzenia i adaptacji pisma Braille’a. Wolontariusz może udzielać się w DBSV poprzez pisanie artykułów, przeprowadzanie wywiadów oraz branie udziału w spotkaniach i konferencjach związanych z problemem niepełnosprawności wzrokowej. Ma również szansę pomagać w organizowaniu międzynarodowych wymian młodzieżowych oraz innych ważnych wydarzeń.
Praca z osobami niepełnosprawnymi- Wolontariat Albania
• Czas trwania projektu: od kwietnia 2012 do maja 2015
• Miejsce: Tirana Albania
• Tematyka: Praca z osobami niepełnosprawnymi
Warunki wolontariatu: pełne zakwaterowanie, pełne wyżywienie, zapewniony transport lokalny, kieszonkowe.
Help the Life Association wspiera pomocą Centrum Dziennej Opieki dla ludzi niepełnosprawnych. Centrum powstało w październiku 2009 roku i ulokowane jest w miejscowości Prush, na obrzeżach Tirany, stolicy Albanii.
Mieszkanie, w którym będzie mieszkał wolontariusz/ wolontariuszka będzie wyposażone w łazienkę, prysznic itp. Dotarcie z centrum Tirany do miejscowości zajmuje około 30 minut. Centrum Opieki posiada minibus, którym przewożeni są niepełnosprawni i pracownicy. Wolontariusze również będą mogli korzystać z z minibusa lub samochodu organizacji. Poza tym w miejscowości, gdzie znajduje się centrum jest możliwość wynajęcia mieszkania, aby wolontariusze mogli mieszkać blisko organizacji.
Wolontariusze będą pracowali w centrum dziennej opieki. Budynek obejmuje 3 pietra, które posiada dużo sal, przystosowanych do terapii dla osób niepełnosprawnych. Sa to pomieszczenia takie jak: pokoje odpoczynku, pomieszczenia biurowe, kuchnie, łazienki, toalety również przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Ponadto jest siłownia, sala komputerowa, pomieszczenia socjalne, lekarskie. Za centrum znajduje się piękny ogród kwiatowy, na który z okien rozciąga się niesamowity widok. Centrum leży w spokojnej okolicy, ze świeżym powietrzem. W pobliżu znajduje się hodowla królików, którymi opiekują się osoby niepełnosprawne, co jest dla nich oprócz przyjemności również terapią. Może tu przebywać 50 pacjentów jednocześnie.
Wolontariusze będą korzystali z biura oraz dostępu do komputera i internetu, będą mieli możliwość współpracy z innymi pracownikami oraz nawiązania znajomości. Pracownicy będą ich wspierać podczas pobytu w Albanii.