Wspólpraca z osobami starszymi

Pomoc osobom starszym- wolontariat w Niemczech

  • Czas: od wrzesnia 2012 do września 2015
  • Temat:Pomoc niepelnosprawnym i starszym ludziom
  • Miejsce: Berlin (Germany)

Warunki wolontariatu: pełne zakwaterowanie, pełne wyżywienie, zapewniony transport lokalny, kieszonkowe.

Wolontariusze wspierają grupę powołana do pomocy w ośrodku Opieki Dziennej dla pacjentów niepełnosprawnych lub z chorobami umysłowymi. Wolontariusze pomagają pacjentom w codziennych zadaniach I aktywnościach. Zapewniają pomoc zarówno fizyczna jak również pomoc mentalna, która polega na wspieraniu pacjentów poprzez dobre nastawienie do pracy, komunikatywność I życzliwość. Wolontariusze organizują przygotowywanie wspólnych śniadań wraz z pacjentami, współorganizują także wraz z personelem zadania, przedstawienia tematyczne, które interesują pacjentów. Mogą to być projekty innowacyjne, proponowane przez wolontariuszy lub odpowiadanie na konkretne potrzeby pacjentów. Organizowane są także zajęcia manualne oraz rozwojowe w tak zwanych „grupkach pracy,”, w których pacjencji rozwijają swoje zdolności lub zainteresowania. Na terenie ośrodka jest ogród, pacjenci mogą w ramach rehabilitacji pracować w ogrodzie lub udzielać się w innych pracach porządkowych na terenie ośrodka.

Wolontariusze tworzą część zespołu powołanego do pracy z pacjentami ośrodka, uczestniczą zatem w spotkaniach pracowniczych, współtworzą dokumenty administracyjne oraz dokumenty z przebiegu pobytu pacjenta na terenie ośrodka. Wolontariusze wypełniają także karty medyczne, dotyczące stanu zdrowia i postępów pacjentów.

Podczas pobytu wolontariusza w Berlinie pomocą będzie służył mentor, będzie on także pomagał w problemach( zwłaszcza na początku pobytu) z barierami językowymi lub z pobytem w obcym, zróżnicowanym środowisko. Będzie zapewniona akomodacja oraz nauka języka niemieckiego. Cały zespól, z którym współpracował będzie wolontariusz, nastawiony jest na pomoc i działanie w grupie.

Preferowani są kandydaci, którzy przede wszystkim nie boja się pracy z ludzmi  niepelnosprawnymi fizycznie jak i psychicznie. Osoby mlode( powyzej 18 roku zycia), które potrafia pracowac w grupie i maja motywacje i chec niesienia pomocy innym. Osoby chetne powinny być także otwarte, komunikatywne i samodzielne.

Organizacja ZeitRaum gGmbH jest charytatywna organizacja do spraw zdrowia psychicznego, która jest niezależna od władz państwowych. Prowadzi opieke nad osobami z zaburzeniami psychicznymi i fizycznymi, w obszarach Neukölln w Berlinie już od ponad trzydziestu lat. Diagnoza ludzi objetych opieką tej organizacji obejmuje wszystkie rodzaje chorób psychicznych i problemów takich jak psychozy afektywne , depresji, manii i obsesji. Dodatkowo, wielu klientów ma drugorzędne uzależnienia od narkotyków (alkohol, marihuana, tabletki).

Więcej na temat projektu można wyczytać tutaj

Warunki udziału i motywacja – przejdź tutaj